Get the Flash Player to see the slideshow.

پلي مرهاي سوپر جاذب

 

super absorbent

سوپر جاذب (جاذب الرطوبه) 

 یک ماده افزودنی خاک بوده که آب و مواد غذایی را جذب و حفظ می کنند و با خاک کشت همراه گشته و به رشد مطلوب گیاه ،کاهش اتلاف آب و هزینه های آبیاری کمک می نماید

رزین های سوپرجاذب مواد اصلاح‌کننده و پلیمرهایی به شدت آبدوست‌اند که ضمن برخورداری از سرعت و ظرفیت زیاد جذب آب، به مثابه آب انبارهای مینیاتوری عمل کرده و در موقع نیاز ریشه، به راحتی آب و مواد غذایی محلول در آب را در اختیارریشه گیاه قرار می‌دهند. مقدار آبی که در خاک ذخیره می‌شود به ظرفیت نگهداری رطوبت خاک نیز بستگی دارد.

اساس ساخت این پلی مرها آلی بوده و به صورت مصنوعی تولید می گردند از پلی اکریلات پتاسیم و کوپلمیرهای پلی اکریل آمید ساخته شده و ویژگی منحصر به فرد آن بالا بودن ظرفیت جذب آب و حفظ آن است این مواد پس از استفاده مستمر ، در خاک کشت هیچگونه تغییری ایجاد نمی نماید و گیاهان ، ارگانیسم های زنده خاک یا آب سطحی را آلوده نمی سازند. مطالعات توسط وزارت کشاورزي فرانسه و آمريکا و سایر کشورها نشان داده که استفاده از این ماده هیچگونه عوارضی برای انسان ، گیاه و خاک و محیط زیست ندارد این مواد صدها برابر وزن خود آب جذب می کنند ، در این حال پس از آبگیری دانه های خشک مواد سوپر جاذب ژل دانه دانه بوجود می آورند.

 

 

 

با استفاده از این پلی مر می توان دور آبیاری را  کاهش و يا فواصل آبياري را افزايش داد . این مواد شامل سه نوع کاتیون ، آنیونی و خنثی می باشد که در کشاورزی نوع آنیونی آن با داشتن بار منفی مورد توجه می باشد . سوپر جاذبه های آنیونی با دارا بودن قابلیت بالای ظرفیت کاتیونی قادرند علاوه بر جذب مقادیر قابل توجهی آب ،کاتیونهای موثر و مفید در رشد گیاه را در خود جذب کنند و ضمن جلوگیری از هدر رفتن آنها در موقع لزوم آنها را در اختیار گیاه قرار دهند. این مواد بی بو ، بی رنگ و بدون خاصیت آلایندگی خاک ، آب و بافت گیاهی می باشند.

 

 

سوپر جاذبه ها جایگزین کودهای شیمیایی و آبیاری نمی باشند . این مواد تنها قابلیت نگهداری آب و برخی ازعناصر غذایی مورد نیاز گیاه را در خاک افزایش می دهند و از آبشویی و هدر رفتن N , K , Zn , Fe , B , P خاک جلوگیری بعمل می آورند. این مواد پس از 12 – 5 سال در اثر تجزیه میکروبی و تاثیر نور خورشید به تدریج از بین می روند و به موادی همچون آب ، دی اکسید کرین و آمونیوم تبدیل می شوند . وهیچ آسیبی به طبیعت وارد نمی کنند.

 

 

 

پلیمرهای سوپرجاذب ضمن بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در خاک های سبک می‌توانند مشکل نفوذناپذیری خاک های سنگین و مشکل شویش سریع کودها وآلودگی آب های زیرزمینی را نیز مرتفع کنند. این سوپرجاذب ها از آنجا که با جذب سریع آب به میزان صدها برابر وزن خود به ژلی با دوام زیاد تبدیل می‌شوند، در کشاورزی و باغبانی، جنگلکاری، فضای سبز و نیز در تثبیت بیولوژیکی شن های روان، کنترل فرسایش خاک و کویرزدایی از جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردارشده‌اند.

با اینکه سوپرآب، تحت فشار هم قادر به نگهداری آب جذب کرده خود است، به ‌محض نیاز ریشه، آب را به سهولت در اختیار آن قرار می‌دهد. سوپرآب با جذب سریع آب و حفظ آن، بازده جذب آب ناشی از بارندگی های پراکنده را بالا برده و در صورت آبیاری خاک، فواصل آبیاری را نیز افزایش می‌دهند. مقدار این افزایش به شرایط فیزیکی خاک، آب و هوای منطقه و میزان مصرف سوپرجاذب در خاک، بستگی دارد. استفاده از سوپرآب در کاشت نشاء و نهال، تنش های رطوبتی را از بین برده و به استقرارو  سازگاری نباتات کاشته شده با محیط کمک می‌نماید.

با توجه به pH نزدیک به خنثی سوپرآب که بین ۶ تا ۷ است، اثر سوء بر خاک نداشته و هیچگونه سمیتی نیز ندارد. این سوپرجاذب ها پس از پايان عمر خود، بسته به نوع آن و ترکیب خاک، توسط میکروارگانیسم ها تخریب می‌شوند و لذا آلودگی زیست‌ محیطی ایجاد نمی‌کنند. علاوه بر نگهداری آب، سوپرجاذب به علت تغییر حجم مداوم (انبساط به هنگام تورم و انقباض به هنگام از دست دادن آب) میزان هوا دهي و تهويه  را در خاک افزایش می‌دهد.

اختلاف فشار اسمزی باعث می شود تا ریشه بتواند آب و محلول های موجود را به بهترین نحو از سوپرجاذب دریافت کند.همچنين با توجه به این که سوپرجاذب در عمق حد اقل ۱۰ تا ۵۰ سانتی متری زیر خاک به کار می رود بنابراین آب ذخیره شده درون آن دچار تبخیر نمی شود.

 

AQUASORB

 آکوازورب

 

آکوازورب از معروفترين و مرغوبترين سوپر جاذب هاي موجود در جهان كه شامل پلیمری با پیوندهای عرضی و حاوی پتاسیم می باشد که برای بهبود ظرفیت نگهداری آب و مواد غذایي در انواع خاک طراحی شده است. . این ماده توانایی جذب آب به مقدار 400 برابر و در شرایط ایده آل 500 برابر وزن خود را دارا می باشد. معادل فارسي آکوا (aqua) در فرانسه به معناي آب و زورب(sorb) به معناي جذب ميباشد.